Ембид и Харден промашија, но победија, Богдан постигна 13, Леброн пишува историја

Ноќта меѓу неделата и понеделникот по средноевропско време, на програмата на НБА имаше пет натпревари – српскиот репрезентативец Богдан Богдановиќ имаше забележителна улога во победата на неговиот Атланта Хокс, кандидатот за МВП Џоел Ембид беше најефикасен во триумфот на Атланта. , но потфрлија како што треба, а Лос Анџел Лејкерс продолжуваат со катастрофални игри – беа декласирани од вицешампионите Феникс Санс. Алексеј Покушевски добро ја искористи минутажата која ја доби на натпреварот помеѓу Оклахома Сити и Мемфис.

Филаделфија успеа да го победи Орландо на гости 116:114 по 53 минути кошарка на Флорида, а Џоел Ембид постигна 35 поени за 41 минута на паркетот (9/28 од игра, 15/17 слободни фрлања), а имаше и 16 скока и 7 асистенции. Така камерунскиот центар стана првиот играч на Сиксерс по Ален Ајверсон кој постигнал најмалку 30 поени на најмалку 30 натпревари во една сезона.

И покрај тоа што тимот на Пенсилванија се мачеше против извесен Орландо, останува впечатокот дека „хемијата“ меѓу Ембид и Џејмс Харден е добра – „Бред“ имаше 26 поени (5/19 од игра, 13/15 пенали) и 6. скокови и асистенции, а 26 запиша Тобијас Харис. Во поразениот тим Вендел Картер постигна 23 поени и 12 скока.

Атланта ја совлада Индијана во интересен натпревар со 131:128 на домашен терен во Џорџија. Блескаше плејмејкерот Треј Јанг – за 35 минути постигна 47 поени (13/20 од игра, 10/14 пенали), а имаше и 5 асистенции. Српскиот репрезентативец Богдан Богдановиќ за 31 минута имаше 13 поени (4/12 од игра, 3/3 фрлања), 4 скока и 6 асистенции. Поранешните кралеви Тајрис Халибартон и Бади Хилд постигнаа по 25 поени.

Феникс Санс се враќаат со победи по мала криза во изминатиот период – тимот со најдобар скор во лигата ги совлада Лејкерси со огромни 140:111 и уште еднаш ги откри сите недостатоци на тимот предводен од Френк Вогел. Во поразениот тим повторно убедливо најдобар беше 37-годишниот Леброн Џејмс – „Кралот Џејмс“ имаше 31 поен (10/20 од игра), 7 скока и 6 асистенции, а следен најефикасен беше неговиот пријател Кармело Ентони. со 18 поени. Во тимот на Монти Вилијамс Девин Букер постигна 30 поени, а Диандре Итон 23 поени и 12 скока.

На крајот на краиштата, Џејмс ќе може да ја памети оваа, за навивачите на Лејкерс, мрачна вечер – стана првиот играч во историјата на НБА со над 30.000 поени, 10.000 скока и 10.000 асистенции.

Њу Орлеанс Пеликанс лесно го совладаа Хјустон Рокетс 130:105 со 32 поени и 10 скока на Јонас Валанкунас, а Мемфис Гризлис го совладаа Оклахома Сити Тандер со 125:118 на гости, предводени од Дариус Бејзили (29 поени и 10 скокови). Во поразениот тим, српскиот крилен кошаркар Алексеј Покушевски одигра 20 минути и постигна 10 поени (4/10 од игра), 8 скока и 1 асистенција.