Еднаш се приближија до голот и го погодија, Костарика ја шокираше Јапонија

Фудбалерите на Костарика ја победија Јапонија со 1:0 (0:0) во второто коло од групата Е на Светското првенство во Катар и со тоа ја искомплицираа ситуацијата во групата.

И двете екипи сега имаат по три бода, а решавачкиот гол го постигна 28-годишниот Кејшер Фулер, фудбалер на локалниот клуб Ередијан во 81. минута. Тоа беше единствениот удар кон противничкиот гол на Костариканците во текот на целиот натпревар.

Првото полувреме беше многу досадно, со малку реални настани и речиси без работа за голманите. Јапонија поагресивно и поагилно го започна второто полувреме и потоа продолжи да притиска, но Костариканците организирано се бранеа, па Јапонците не успеаја да создадат 100% шанса.

Сепак, ситуацијата на теренот се развиваше така што голот на Јапонија не би бил неочекуван. Наместо тоа, мрежата се затресе на другата страна. Костариканците не се доближија до гол во текот на целиот натпревар, но во 81. минута поведоа. Јапонецот лежерно се обиде да ја расчисти топката, Техеда му додаде на Кејшер Фулер, кој шутираше од петнаесетина метри, а голманот на Гонда мораше подобро – не можеше да се справи со топката, која завршува во мрежата.Јапонија најблиску до израмнување се најде во 88. минута. Митома одлично додава по левата страна и ја врати топката на седум-осум метри, Даиќи Камада шутираше, но Навас одбрани и подоцна успеа да ја подигне топката во публиката.