Дончиќ и Бренсон ја решија серијата со Јута, Крис Пол 14/14

Три екипи обезбедија пласман во полуфиналето на конференцијата ноќта меѓу четвртокот и петокот. На Западот Далас ја победи Јута со 98:96 и така ја заврши серијата со 4-2, а со истиот резултат Феникс по шест одиграни натпревари го исфрли тимот на Њу Орлеанс. На истокот Филаделфија го победи Торонто на гости, па и таму е во серија 4-2.

Далас имаше доста проблеми против Јута во Солт Лејк Сити, но успеа да направи брејк и да продолжи понатаму. Мевците го загубија првото полувреме со 12 разлика, така што Лука Дончиќ и Џејлен Бренсон во третата четвртина го предводеа својот тим и го вратија натпреварот во израмнување.

Така беше до самиот крај, кога Бренсон постигна тројка од корнер, за 97:94 на две минути до крајот. Дури во последната минута Руди Гобер со двојно ја намали разликата на еден поен, а потоа Мајк Конли направи чекори на пет секунди до крајот. Бренсон даде само едно фрлање после тоа, па Џезерите преживеаја, но Бојан Богдановиќ промаши тројка за победа.

– x – Далас Маверикс (@dallasmavs) 29 април 2022 година
    Бренсон и Дончиќ на овој натпревар имаа по 24 поени, а Словенецот имаше и девет скока и осум асистенции. Бобан Марјановиќ не влезе во игра. Донован Мичел го заврши дуелот со 23 поени, а Бојан Богдановиќ имаше 19.

Санс ги добија Пеликанс на гости со 115:109 во шестиот натпревар, а дуелот го одбележа Крис Пол. Одигра перфектен меч со 14 удари од игра без промашување. Тоа е рекорд во еден натпревар од плејофот што играч шутира толку пати без грешка.

Пол мечот го заврши со 33 поени и осум асистенции, додека Деандре Итон постигна 22 поени. Кај Њу Орлеанс најдобар беше Брендон Инграм со 21 поен. Пеликанс водеа десет поени на полувремето на својот паркет за да му дадат пресврт на Крис Пол во вториот дел. Во последните две минути имаше две асистенции и четири поени со кои Феникс го затвори мечот и серијата.

– Феникс Санс (@Suns) 29 април 2022 година
    Филаделфија, сепак, беше далеку од коцкање со водство од 3-0 во серијата со Репторс. Го добија шестиот меч во серијата 132:97 во Канада, со што обезбедија пласман во следната рунда во која ривал им е Мајами. Репторс целосно паднаа во второто полувреме во кое постигнаа само 36 поени, а Сиксерси на другата страна имаа 70.

Џоел Ембид постигна 33 поени и десет скока, додека кај Репторс Крис Бачер имаше 25, а Паскал Сијакам 24.