Белинда ја запре Серена, Мугуруза безбедно

Белинда Бенчиќ во два сета ја совлада Серена Вилијамс и со тоа се пласираше во осминафиналето на турнирот во Торонто. Швајцарецот го нокаутира 41-годишниот Американец со резултат 6:2, 6:4.

Вилијамс уште пред почетокот на турнирот најави крај на кариерата, па практично тоа беше главна тема во првите две кола одиграни во Канада.

Дуелот заврши по еден час и 18 минути игра, а Бенчиќева по двата брејка во првиот сет само ја искористи петтата сет-поен.

Во вториот дел од играта, брејк во седмиот гем беше доволен за мирен крај на натпреварот.

Бенчиќ на тој начин закажа натпревар против Гарбиња Мугуруза. Шпанската тенисерка ја совлада Каја Канепи во два сета со 6:4, 6:4.

Бјанка Андреску имаше тешка работа против Ализ Корна и на крајот победи во три сета – 6:3, 4:6, 6:3.