More

Арсенал со победа ги исфрли „црвените ѓаволи“ од трката за титулата

spot_img

Во дербито на 20. коло на Премиер лигата, големото дерби на англискиот фудбал, Арсенал на домашен терен го совлада Манчестер Јунајтед со 3:2.

Ако постоеше сомнеж дали овој тим на Арсенал може да издржи исклучително напорна психофизичка трка и дали го има „тоа нешто“ што создава шампиони, сега не би требало да има сомнеж. Дури и Гери Невил мора да признае дека „топчиите“ се многу позрели за овој потфат од неговите „црвени ѓаволи“, како што покажаа на големото дерби.

Арсенал не само што дојде до три бода, кои практично го исфрлија тимот од „Олд Трафорд“ од трката, бидејќи со меч помалку побегна на 11 бода повеќе, туку и начинот на кој стигна таму е поимпресивен од победата. Најпрво најде сили да се издигне од негатива против екипа која само еднаш го испушти водството во последните шест меча, а потоа направи пресврт, а потоа дојде до победа во самиот финиш на мечот.

Тен Хаг поведе во 17. минута, по одличната акција на Маркус Рашфорд и исклучително прецизен удар надвор од шеснаесетникот. Со ова англискиот репрезентативец ја продолжи одличната серија, бидејќи тоа беше негов деветти гол во исто толку натпревари од неговото враќање од паузата.

Сепак, само седум минути подоцна Арсенал израмни. Остро центаршут на Џака, брилијантно го исклучи Еди Енкети и со глава ја зафрли топката зад Давид де Хеа. До крајот на полувремето имаше шанси и на двете страни, но на паузата беше 1:1.

Во 53. минута Арсенал направи пробив. Брилијантниот Букајо Сака дијагонално од 20 метри ја запали топката од десната страна и со милиметарски прецизен удар ја погоди малата мрежа. Сепак, не требаше долго за одговорот на Јунајтед. Човекот над кого топката на Сака прелета, Лисандро Мартинес, одлично се снајде во 59. минута и со глава го врати новото израмнување – 2:2.

Оттогаш Јунајтед се повлече и демнеше на контра, додека Арсенал напаѓаше како да нема утре. Ако нешто друго, поради таквата одлучност Арсенал заслужи да победи и да продолжи да се бори за титулата. А немаше ни среќа во 85. минута кога Еди Енкетија се најде очи во очи со Де Хеа, а Шпанецот го соблече дресот.

Сепак, среќата ги погледна Арсенал и Енкетија во 90. минута. Едегор ја шутна топката кон голот, а младиот напаѓач кој доаѓа на местото на повредениот Жезус, поврзан со пета, го збуни Де Хеа и го постигна вториот гол, гол вреден за голема победа.

Се чини дека Мудрик сепак не е потребен во северен Лондон.