АО: Надал со многу мака ја прескокна првата пречка

Рафаел Надал е далеку од топ-форма, но успеа да го совлада Британецот Џек Дрејпер со 7:5, 2:6, 6:4, 6:1 и да се пласира во второто коло на Австралија опен, каде ја брани освоената титула. минатата година.

Во првиот сет се чинеше дека ќе има тај-брејк. До 12. гем беше забележана само една брејк топка, која Дрејпер ја одбрани во осмиот гем. Сепак, Надал го нападна сервисот на ривалот, стигна до шансата да му го одземе сервисот, воедно и сет топката и го доби овој дел од играта со 7:5.

Ова не го поколеба Британецот. Вториот сет започна одлично. Тој врза четири натпревари и многу брзо го израмни резултатот против фаворизираниот ривал.

Голема борба беше забележана и во третиот сет. Прв погоди Надал, со брејк во четвртиот гем. Тој водеше со 4:1, но Британецот успеа да победи три гема во низа и да го израмни резултатот на 4:4. Сепак, како и во првиот сет, тој повторно се откажа кога сервираше за да остане во сетот и Шпанецот поведе со 2:1.

Последниот пробив на Дрејпер беше брејк на почетокот на четвртиот сет. Се покажа дека тоа е неговиот последен натпревар на натпреварот. Надал ги доби следните шест и си ја запечати визата за вториот круг.

Сопственикот на 22. Грен слем титула за пласман во третото коло ќе игра против американскиот Мекдоналд, кој во пет сета го победи сонародникот Накашима.