14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Џо Бајден добро закрепнува од коронавирусот

НАЈЧИТАНО

Лекарот на Џо Бајден изјави дека американскиот претседател добро заздравува од коронавирусот.

– Претседателот реагира на терапијата како што очекувавме – истакна д-р Кевин О’Конор.

На Бајден му беше препишан Паксловид, лек кој ја намалува можноста за развој на тешка форма на ковид-19.

Бајден на 21 јули му беше дијагностициран ковид-19. Тој е инфициран со варијантата БА. 5 на сојот омикрон. Пред да се разболи, со него биле во близок контакт 17 луѓе, а досега ниту еден од нив не е заразен со ковид-19.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО