17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Џонсон зборува за „лошиот“ компромис меѓу Украина и Русија

НАЈЧИТАНО

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска нагласи дека Западот не треба да ја охрабрува Украина да се согласи на „лош“ компромис со Русија, бидејќи тоа би било „морално одвратно“.

– Поттикнување на лоши мир во Украина значи да се охрабри рускиот претседател Владимир Путин и сите оние во светот кои мислат дека агресијата се исплати – рече Џонсон во говорот во Блекпул, северозападна Англија.

– Тоа би било грешка и би ја отворило вратата за повеќе конфликти, повеќе нестабилност, поголема несигурност во светот и повеќе економски тешкотии – додаде тој.

– Знам дека некои луѓе, не во оваа земја, туку на други места, веруваат дека цената на поддршката за Украинците сега е превисока и дека треба да се охрабрат да се согласат со она што го бара Путин – рече тој.

– Да се напуштат Украинците би било морално одвратно – нагласи тој.

Путин „никогаш нема да може да ја потчини Украина и колку побрзо го сфати тоа, толку подобро, но не смее да му се дозволи да постигне делумен успех со голтање дел од земјата како што правеше претходно и прогласување прекин на огнот“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО