21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Џони Деп: Физичкото и емоционалното малтретирање на мајка ми целосно ме уништи

НАЈЧИТАНО

Во корист на познатиот актер се одвиваше судењето меѓу актерите Џони Деп и неговата поранешна сопруга Амбер Херд. За време на судењето, Деп, сепак, раскажа колку трауматично било неговото детство, што ги обликувало неговите сегашни проблематични односи.

Џони Деп на судењето зборуваше за своето не толку розово детство. Неговата мајка употребила насилство и врз нејзините деца и врз нејзиниот сопруг. Мајката наводно имала многу гнев и омраза во себе – била над сопругот, но кога тој не бил достапен, бидејќи многу отсуствувал, ги нападнала децата.

Зад секое извонредно достигнување секогаш стојат извонредни трауми. Доказ дека тоа е вистина се познатите актери кои често имаат тешки приказни од детството, а како резултат на тоа и огромни проблеми во врските подоцна во животот.

Џони вели дека тие многу се движеле, така што секогаш го имало тоа „ново дете“ насекаде, што му правело многу непријатно. Неговата мајка, сепак, била крајно непредвидлива личност, наводно способна за големи ѕверства. Можела да му фрли пепелник во глава или да го тепа со чевли на високи потпетици. што и да беше погодно.

„Во нашата куќа немаше обезбедување и заштита. Сè што можевте да направите е да се обидете да останете надвор од зоната на пожар кога таа губеше контрола, бидејќи тогаш знаевте дека некој ќе ги добие. Обично бев јас“.

Џони продолжува: „Физичкото насилство беше постојано, така што се плашеше секој пат кога ќе поминеше покрај тебе. Но, имаше и огромно вербално насилство, таа секогаш се исмеваше со нашите физички грешки и физички недостатоци. Братот што ги носеше наочарите и беше со четири очи, се потсмеваше со забите… Официјално сум слеп за левото око, и таа се потсмеваше на тоа. Некако се навикнавте да живеете со физичка болка, но психичкото и емоционалното малтретирање целосно не уништија.

Тој му кажува на својот татко дека никогаш не треба да каже лош збор или да ја удира, да удри неколку пати во ѕид, никогаш да не ја удира. Не сакаше ни да се расправа со неа. „Кога имав пет години, се прашував како може да се справи со ова, зошто не замина… Немав сила да променам ништо“.

„Кога татко ми си замина, не знаев дека засекогаш го нема. Набрзо ми кажа дека повеќе не може, дека сега сум „маж“. Во тоа време, мислев дека е кукавички “.

Мама потоа падна во тешка депресија. Изела огромна пилула и се обидела да се самоубие, ја однела Брза помош. Родителите се развеле кога Џони имал 15 години. Во тоа време, во документите за развод пишувало дека мајката потпишала дека нејзиното малолетно дете Џони Деп е целосно еманципирано и е самодоволно.

Заработувал со пуштање музика во клубови и продавање дрога. Дрогата беше неговиот начин да избега од семејните проблеми.

Според сестрата, Џони сега паѓа во детска шема и се заљубил во жена која била сурова кон него како неговата мајка во минатото. Амбер наводно го навредувала, потценувала и понижувала, а била и физички насилна.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО