5.2 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Џони Деп пред судот изјави дека никогаш не ја удрил жената

НАЈЧИТАНО

Ѕвездата на „Пиратите од Карибите“ Американскиот актер Џони Деп негираше дека некогаш удрил жена додека сведочеше пред судот во Вирџинија во вторникот во случајот за клевета против неговата поранешна сопруга, актерката Амбер Херд, која го обвини за семејно насилство.

Во тричасовното сведочење пред судот, кое ќе продолжи денеска, актерот зборуваше за обвинувањата на Амбер Херд и неговата злоупотреба на дрога.

„Мојата цел е вистината“, рече Деп на почетокот на своето сведочење.

„Имаше кавги и работи од таква природа, но никогаш во животот не сум стигнала до точка да ја удрим Мис Херд. Ниту сум удрил жена во мојот живот“, им рече Деп на членовите на жирито на Окружниот суд Ферфакс.

Актерот исто така рече дека „одвратните и вознемирувачки“ обвинувања за физичко малтретирање што Херд ги упати против него „не се засновани на никаква вистина“ и дека тие „претставувале целосен шок“ за него.

Еден од адвокатите на Деп го прашал зошто поднел тужба за клевета против неговата поранешна сопруга.

„Почувствував одговорност да застанам во одбрана, не само за себе, туку и за моите деца. Сакав да ги заштитам моите деца од сите ужасни работи што мораа да ги прочитаат за нивниот татко, а тие се невистинити. Необично е кога, фигуративно кажано, еден ден си Пепелашка, а потоа за 0,6 секунди ќе станеш Квазимодо“, одговори Деп.

Актерот зборуваше и за турбулентниот однос на неговите родители и за тоа дека тој и неговите браќа и сестри биле изложени на вербално и физичко малтретирање на неговата мајка.

Тој исто така рече дека неговото прво искуство со злоупотреба на лекови за смирување било кога имал околу 11 години, кога ги пиел таблетите што мајка му ги добивала на рецепт „за да избега од хаотичната ситуација во која живееле“.

Набргу потоа почнал да користи марихуана, а потоа пробал и други опојни средства.

Судењето започна минатата недела, а ова е прва можност за Деп јавно да проговори за случајот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО