8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Џони Деп на суд: Никогаш во животот не сум удрил жена

НАЈЧИТАНО

Актерот Џони Деп почна да сведочи во тужбата за клевета што ја поднесе против неговата поранешна сопруга Амбер Херд, јавува Си-Ен-Ен. „Мојата цел е вистината“, рече Деп на почетокот на својата изјава.

Деп, познат по улогата на капетанот Џек Спароу во франшизата Пиратите од Карибите, го тужеше Херд во округот Ферфакс, Вирџинија и побара отштета од 50 милиони долари за написот што го објави во Вашингтон пост во 2018 година, тврдејќи дека е жртва. за семејно насилство., потсетува Си-Ен-Ен.

Текстот беше објавен приближно две години откако Херд тврдеше дека Деп ја модрил фрлајќи телефон во нејзината куќа во Лос Анџелес. Деп ги негираше обвинувањата, ниту пак беше покрената кривична постапка против него во тоа време.

Деп во своето сведочење признал дека тој и Херд имале кавги за време на нивната врска, но истакнал: „Никогаш не сум дошол до точка да ја удрам госпоѓа Херд на кој било начин, ниту пак сум удрил некоја жена во животот.

За време на неговото сведочење, актерот ја опиша турбулентната врска меѓу неговите родители и вербалното и физичкото малтретирање што тој и неговите браќа и сестри го доживеале од нивната мајка.

Иако Деп не се споменува во написот објавен од Херд во Вашингтон пост, актерот тврди дека после тоа му била загрозена кариерата, што му предизвикало финансиски загуби, а по 15 години бил исклучен од идните филмови од серијата „Пиратите од Карибите“.

„Еден ден си Пепелашка така да се каже, а потоа за 0,6 секунди си Квазимодо“, рече Деп за тоа како неговата кариера се преврте наопаку откако беше обвинет за злоупотреба. Јас не го заслужив тоа, ниту моите деца, ниту луѓето кои веруваа во мене сите овие години.

Судењето започна минатата недела. Деп рече дека неговото сведочење е „првата можност да се зборува за овој случај во целина“.

Деп и Амбер се запознале на снимањето на филмот „Рум дневник“ во 2009 година, се венчале во 2015 година и потоа се развеле, со меѓусебни обвинувања за лошо однесување.

Во своето сведочење, Деп зборуваше за почетокот на врската со Херд, велејќи „од она што го паметам, она што го паметам, таа беше премногу добра за да биде вистинита“.

„Беше внимателна, полна со љубов, паметна, љубезна, духовита, имаше разбирање. Имавме многу заеднички работи“, вели тој.

Двојката се разведе во август 2016 година, објавувајќи заедничко соопштение во кое меѓу другото се вели: „Нашата врска беше интензивно страсна и понекогаш нестабилна, но секогаш врзана со љубов“.

Во 2020 година, Херд поднесе противтужба од 100 милиони долари против Деп, која е во тек.

Актерот изгуби судски спор против британскиот таблоид
Кон крајот на минатата година, Деп го загуби случајот во Велика Британија против таблоидот „Сан“, поради напис во кој се тврди дека бил насилен кон Херд додека биле заедно. Високиот суд на Велика Британија пресуди во корист на издавачот.

Адвокатите на весникот во поднесоците на судот тврдеа дека Деп „ја претепал сопругата Амбер Херд, нанесувајќи и значителни повреди и повремено предизвикувајќи ѝ страв за својот живот“, наведувајќи докази, вклучувајќи фотографии, аудио снимки и СМС пораки на Деп.

За време на судењето, Деп рече дека тврдењата на таблоидите дека тој бил насилен кон Херд се „целосно неточни“.

Судијата Ендрју Никол, од друга страна, во својата пресуда изјави дека тврдењата на списокот се покажале како „суштински вистинити“.

Амбер Херд: Сè уште ја плаќам таа цена

Пред тековното судење за клевета, Херд објави порака на нејзините проверени профили на социјалните мрежи: „Никогаш не го спомнав името [Депо], но напишав за цената што жените ја плаќаат кога зборуваат против моќните мажи. Сè уште ја плаќам таа цена, но се надевам дека кога ќе заврши овој случај, ќе можам да продолжам, како и Џони“.

„Отсекогаш негував љубов кон Џони и ми носи голема болка што морам повторно да ги доживеам деталите од нашиот поранешен заеднички живот пред светот“, напиша таа. „Во овој момент, ја препознавам континуираната поддршка што ја имав среќата да ја добијам во текот на годините, и во следните недели ќе се потпирам на неа повеќе од кога било.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО