20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

Џиновската нова ракета на НАСА се подготвува за првото лансирање

НАЈЧИТАНО

Џиновската лунарна ракета на НАСА Систем за вселенско лансирање во средата го започна своето неколкучасовно бавно патување кон лансирната рампа додека се подготвува за првото пробно лансирање кон Месечината за нешто помалку од две недели.

Ракетата висока 98 метри треба да ја лансира својата прва вселенска мисија без екипаж на 29 август. Тоа ќе биде клучно, долго одложено демонстративно патување до Месечината за програмата на НАСА Артемис, проект на Соединетите Американски Држави вреден повеќе милијарди долари за враќање на луѓето на површината на Месечината како подготовка за идните мисии на Марс.

Систем за вселенско лансирање, чиј развој беше предводен од Boeing Co во изминатата деценија, излезе од нејзината зграда за склопување во вселенскиот центар Кенеди на НАСА во Флорида и го започна своето патување од шест километри до лансирната рампа, движејќи се со брзина помала од еден километар на час..

На врвот на ракетата се наоѓа астронаутската капсула на НАСА Орион, изградена од Lockheed Martin Corp, дизајнирана да се оддели од ракетата во вселената и да носи луѓе на Месечината.

За мисијата на 29 август, наречена Артемида 1, капсулата Орион ќе се лансира на врвот на беспилотниот систем за вселенско лансирање и ќе орбитира околу Месечината пред да се врати на Земјата за да слета во океанот 42 дена подоцна.

Ако лошото време или техничките проблеми предизвикаат одложување на лансирањето на 29 август, НАСА има резервни датуми за лансирање на 2 и 5 септември.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО