2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Џере оди кај Каспер Руд во второто коло на Окленд

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Српскиот тенисер Ласло Џере се пласираше во второто коло на АТП турнирот во Окленд.

Ѓере го победи Хуаме Мунар по пресврт и три одиграни сета. По два и пол часа игра, Ѓере победи со резултат 3:6, 6:1, 7:6.

Ѓере одлично го отвори мечот и брејкираше во првиот гем, но Мунар возврати на средината од сетот, освои пет нерешени гема и со два брејка дојде до 1:0.

Ѓере добро го отвори и вториот сет, но овојпат успеа да ги спаси брејк топките со кои се соочи, да дојде до вториот брејк и на крајот со само еден загубен гем да го одведе мечот во третиот сет.

Во третиот сет вистинска лавовска борба, шест брејка – три на двете страни. Интересно беше во десеттиот гем, Ѓере сервираше за мечот и имаше меч поен, но Мунар направи брејк, по што се беше решено во тај-брејк во кој Србинот направи уште еден мини брејк и со тоа се пласираше во второто коло.

На следниот меч Џереа не очекува лесна работа, противник ќе му биде Каспер Руд, првиот фаворит на турнирот и трет играч во светот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img