1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

ЏЕК НИКОЛСОН МИСЛЕЛ ДЕКА МАЈКА МУ Е НЕГОВА СЕСТРА

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Познатиот холивудски актер Џек Николсон до својата 37-ма година мислел дека неговата мајка му е поголема сестра, а вистината ја дознал дури откако магазинот „Тајм“ открил дека неговите родители не се тие за кои мислел дека се. Тоа било во 1974 година кога тој бил познат по филмот „Chinatown“. Кога дознал за ова, Николсон прв му се јавил на деверот, а тој му потврдил сè.

Николсон открил дека неговата мајка Џун Френсис Николсон била танчерка и дека сонувала за голема кариера. Имала 18 години кога забременила од оженет маж. Отпрвин, идентитетот на таткото на Џек беше непознат, а потоа се појавија гласини дека тоа е музичарот Доналд Фаркил Роуз Новинарите „откопаа“ дека Џун се омажила за Доналд во 1936 година, но дека бракот се должи на фактот дека Роуз веќе брзо се омажила поништена.

Роуз јавно се понуди да направи ДНК анализа за да утврди дека е татко на Џек Николсон, но доби ваков одговор од оскаровецот:

– Татко е некој кој ти помага додека растеш, а не некој што го има истиот генетски код.

Иако пораснал на необичен начин, на Џек во детството не му недостасувале љубов и внимание. Мајка му го родила на 17 години, па затоа нејзините родители, а негови баба и дедо, решиле да се однесуваат кон него како родители, а неа да ја претстават како негова постара сестра.

Оваа сплека со жените во неговиот живот не го сопре Џек Николсон да има страсни врски со многу жени. Од нив, најмногу ја љубел Анџелика Хјустон со која биле заедно 15 години.

Кога Џек Николсон пред неколку години се бореше со депресија, тој ѝ кажа на својата љубов:

– Врати се кај мене, се плашам да умрам сам.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...

Ковачевски упати честитки за празникот Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва имаше обраќање на свечената академија, која се одржа по повод одбележувањето на Св. Сава...

Зборовите на европратеник одекнаа во медиумите

Според сознанијата на Н1, европарламентарците им кажале на своите колеги во српскиот парламент што може да се случи доколку Србија не биде конструктивна во...
spot_img
spot_img
spot_img