4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Џекпотот на американската лотарија достигна рекордни 1,6 милијарди долари, но има финта

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Главната премија на американската лотарија Powerball достигна во петокот 1,6 милијарди долари, што е највисока во историјата на една светска лотарија. Ждрепката ќе биде во сабота.

Добитната комбинација од шест броеви не беше извлечена 39 пати по ред, па џекпотот само растеше, а може да продолжи да расте доколку никој не освои 1,6 милијарди долари во сабота.

Сегашниот рекорд на Powerball датира од 2016 година, тој беше 1,58 милијарди долари и беше наречен џекпот на векот.

Ваков џекпот е сон на многу Американци, освен жителите на пет држави, Алабама, Алјаска, Хаваи, Невада и Јута, каде што лотаријата не е дозволена. Може да го гледаат само од далечина или да возат до соседна земја за да добијат билет.

Шансите за победа се еден спрема 292 милиони, што е значително помала од шансата еден спрема милион да ве удри гром.

Победникот може да избере дали добивките ќе се исплатат одеднаш, но потоа износот ќе се преполови или на 30 еднакви рати еднаш годишно.

И двата избори подлежат на оданочување.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Почина актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“

Актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“, почина во саботата на 28 јануари како последица од...

Загинаа 4 млади бразилски фудбалери

Автобус полн со млади фудбалери на фудбалскиот клуб Вила Мариа Хелена од Бразил се превртел во провалија од десетина метри. Според информациите на бразилските медиуми,...

Ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Памела Андерсон, утре ќе ги претстави сите тајни од својот живот во серијата „Памела, љубовна приказна“

Ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Памела Андерсон, утре ќе ги претстави сите тајни од својот живот во серијата „Памела, љубовна приказна“ (Pamela, A...
spot_img
spot_img
spot_img