Џафери вели дека е негова работа како му се обраќа на Ахмети

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на редовната средба со новинарите на којашто се разговараше за  уставните измени, нефункционалноста на Парламентот поради немањето кворум и за предвремените парламентарни избори, беше запрашан зошто на партискиот лидер Али Ахмети му се обраќа со „команданте“, исто како што тоа го правел за време на воениот конфликт во 2001 година.

Џафери, пак, за тоа како му се обраќа на Ахмети, на новинарите им порача дека тоа е негова лична работа.

– Па што има врска што не сме 2001 година, па и да сме 2101 година, јас пак на Ахмети ќе му се обраќам како што јас сакам. Одамна се познаваме и никој не може да ми каже како да му се обратам – рече Џафери.

Новинарите му забележаа на Џафери и за тоа дека како собраниски спикер присуствува и учествува во партиски активности на ДУИ, но тој повторно рече дека тоа е негова работа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пронајдени се живи четворица исчезнати на Кожуф

„Пријавата на 112 во ЦУК за исчезнатите четири лица е примена денеска во 14:50 часот. Се јавил загрижениот татко на едно од изгубените, бидејќи...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img