8.3 C
Ohrid
Wednesday, December 7, 2022

Ќе се сретнат Зеленски и Путин

НАЈЧИТАНО

Американскиот претседател Џо Бајден и неговите советници и натаму расправаат за тоа како да му пристапат на овој самит, откако домаќинот го потврди присуството на рускиот претседател Владимир Путин
Американскиот претседател Џо Бајден и неговите советници и натаму расправаат за тоа како да му пристапат на овој самит, откако домаќинот го потврди присуството на рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин го прифати повикот на самиот Г20, кој ќе се одржи на индонезискиот остров Бали во ноември.

Вчера и претседателот на Украина, Володимир Зеленски, најави дека на повик на индонезискиот претседател, Џоку Видодо, ќе присуствува на самиотот Г20.

Путин пак, своето присуство исто така денеска му го потврдил на индонезискиот претседате, пренесе Си-ен-ен.

– Синоќа разговарав телефонски со рускиот претседател кој изрази благодарност за повикот на самитот Г20 и го потврди своето присуство – изјави Видодо.

Претседателот на Индонезија истакнал и дека во разговорот со Путин било зборувано и за важноста од постигнување на мировен договор со Украина и итен прекин на огнот во оваа земја

– Индонезија сака да ги обедини членките на Г20. Немојте да дозволите да дојде до распад. Мирот и стабилноста се клучни за развојот на светската економија – рече Видодо.

Американскиот претседател Џо Бајден и неговите советници и натаму расправаат за тоа како да му пристапат на овој самит, откако домаќинот го потврди присуството на рускиот претседател Владимир Путин.

Бајден порано порача дека Русија треба да биде исфрлена од Г20. повеќе членови од неговата администрација ги напуштија настаните на Г20, каде присуствуваа и руски колеги.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО