23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Ќе се проценува дали ги исполнуваме условите за заемот

НАЈЧИТАНО

Неделава тимот на Меѓународниот монетарен фонд ќе анализира дали ги исполнуваме условите за заемот за претпазливост и ликвидност, кој би бил со камата од 1 процент.

Очекувањата се до 3-ти мај да заврши увидот по што ќе бидат познати контурите за прекројувањето на државната каса.

Македонија бара заем од ММФ, но колку пари ќе потребни за покривање на дупката во Буџетот се уште е неизвесно, а за колкаво задолжување станува збор не открива премиерот Димитар Ковачевски.

Неофицијално министерот за финансии на средбите во Вашингтон побарал заем од 900 милиони евра. Секое ново задолжување ќе го зголеми и јавниот долг кој сега изнесува вкупно 60,8 проценти од БДП.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО