2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Ќе се изненадите од бројните здравствени придобивки од вашето омилено суво месо

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Сланината е позната како храна со големо количество маснотии, но и сол, имајќи предвид дека во процесот на сушење се користи сол. Познато е дека прекумерното внесување на сол и масти е поврзано со ризикот од развој на разни болести и состојби, како што се висок крвен притисок, висок холестерол и разни форми на рак. Сепак, сланината има и одредени позитивни здравствени ефекти за вашето тело.

Сланината е доста хранлива
Типична порција варена сланина од 100 грама, според експертите на Healthline, содржи:

– 37 грама висококвалитетни животински протеини
– Витамини Б1, Б2, Б3, Б5, Б6 и Б12

– Пристојни количини на железо, магнезиум, цинк и калиум минерали

Сепак, сите хранливи материи кои се наоѓаат во сланината се наоѓаат и во други, помалку преработени свински производи.

Лек за мамурлак
Сланината и другата масна храна често се користат како домашни лекови за помош при мамурлак. Иако високите концентрации на сол и калиум во сланината можат да помогнат во замена на електролитите изгубени поради дехидрација и ублажување на некои симптоми на мамурлак, не постои научен доказ дека сланината всушност лечи или лекува мамурлак.

Задржување на вода
Можеби веќе сте биле предупредени да се обидете да избегнувате што е можно повеќе, но важно е да знаете дека има и такви кои не консумираат доволно сол во исхраната. Спортистите може да се испотат и да изгубат толку многу сол што предизвикуваат електролитен дисбаланс. Исхраната богата со натриум може да им помогне на луѓето со синдром на постурална ортостатска тахикардија (POTS) да се справат со нивните симптоми.

Во овие случаи, храната со висока содржина на натриум како сланината може да им помогне на луѓето да добијат доволно сол во нивната исхрана, особено ако не им се допаѓа вкусот на кујнската сол додадена во нивната храна.

Други придобивки од сланина
Оваа храна не содржи јаглехидрати, кои се сметаат за зголемување на телесната тежина, а исто така обезбедува чувство на ситост. Лесно се подготвува и е многу добар извор на енергија.

Колку сланина можеме да јадеме?
Сепак, иако сланината можеби не е најздравата опција за појадок, не мора целосно да ја исфрлите од вашата исхрана. Всушност, одвреме-навреме можете да уживате во сланина како дел од здрава, добро заокружена исхрана, доколку ја комбинирате со многу хранливи и минимално обработени состојки. Ако редовно јадете сланина, обидете се да го намалите внесот што е можно повеќе, но слободно уживајте во неа еднаш или двапати неделно. Дневната груба препорака е околу 30 грама сланина или 70 грама вкупни масти дневно, пишува Цен.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img