2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Ќе има ли оска Рим-Варшава-Будимпешта во рамките на ЕУ?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Италијанскиот изборен победник Џорџија Мелони може на прв поглед да има многу заедничко со длабоко конзервативните влади во Полска и Унгарија, но експертите веруваат дека во реалната политика секој крајнодесничарски сојуз може брзо да ги покаже своите ограничувања.

Реакциите на многу добриот неделен резултат на партијата Браќа од Италија на Мелона беа воздржани во столбовите на европската интеграција како Париз и Берлин, но Варшава и Будимпешта срдечно им честитаа за тоа. „Никогаш досега не ни требале толку многу пријатели кои делат визија и заеднички пристап кон Европа“, коментира унгарската влада, додека Полска ја поздрави „големата победа“ на Мелон.

„Унгарија и Полска се повеќе од задоволни од овие избори, прво затоа што го намалуваат притисокот врз нивните земји во ЕУ, а второ затоа што го отвораат патот за заеднички фронт“, рече Јордан Божилов, директор на бугарскиот тинк-тенк Софија. Форум за безбедност.

Изборите во Италија се одржаа веднаш по изборите во Шведска, каде што екстремната десница исто така доживеа подем. Но, со екстремната десница на власт во една од најголемите и основачки членки на Европската унија, Унгарија и Полска би можеле да бидат многу помалку изолирани во нивните битки со Брисел за владеењето на правото.

Покрај тоа, Рим, Будимпешта и Варшава сега ќе бидат усогласени за социјалните прашања, имено во нивното противење на исламот, абортусот и ЛГБТ правата. „Заедно ќе ги победиме циничните и разгалени еврократи кои ја уништуваат Европската унија, ги кршат договорите, ја уништуваат нашата цивилизација и ја промовираат ЛГБТ агендата!“, рече полскиот заменик-министер за земјоделство Јануш Ковалски во твит со честитки до Мелона во понеделникот.

Мелони ја споделува и визијата на неговите потенцијални сојузници за христијанска, бела Европа на суверени нации. „Унгарија и Полска се земји кои сакаат да ја променат ЕУ одвнатре и тоа не го кријат. Досега не успеаја, но дефинитивно ќе има обиди за воспоставување на оската Рим-Будимпешта-Варшава“, изјави Тара Варма, директорка на канцеларијата во Париз на Европскиот совет за надворешни односи.

Меѓутоа, барањата на таквите партии за целосно излегување од ЕУ веќе се омекнати во последните години, имајќи предвид како заврши Брегзит, додаде таа. Наместо тоа, оваа оска може да стане „нарушувачки фактор“ во Брисел. „Еден чекор напред, два чекори назад, тие би можеле да ја спречат ЕУ да оди напред со истовремено користење на заедничките фондови“, рече Варма.

Поделби околу Русија
Фронтот заснован на вредности сè уште може да пропадне по прашањето за војната во Украина и односите на ЕУ со Русија. Додека Мелони досега ја следеше Варшава во изјавите за поддршка за Украина и европските санкции против Русија, унгарскиот лидер Виктор Орбан, кој е близок до рускиот претседател Владимир Путин, се противи. Мелони во одреден момент ќе треба да избере меѓу Полска и Унгарија“, предвиде Варма.

Од лидерката на Браќата на Италија не се очекува да ја прилагоди својата позиција на позицијата на нејзините помлади коалициски партнери Силвио Берлускони и Матео Салвини, кои се повеќе наклонети кон Москва. „Мелони ги поддржува санкциите против Русија и Браќата од Италија се поблиску до полската владејачка партија Право и правда (ПиС) отколку до унгарскиот Фидес“, рече унгарскиот аналитичар Патрик Шичерле.

Мелони ги „испраќа вистинските пораки во врска со Украина“, додаде Мартин Квенчез од Маршаловиот фонд за Германија, истакнувајќи дека Италија е сигурна американска поддршка во НАТО.

Кога ќе биде избрана за премиер, таа „има добри причини да има добри односи со Брисел, а не да се впушта во жестока битка“, вели Паоло Модуњо, професор по италијанска цивилизација на парискиот универзитет „Sciences Po“. „Мелони многу добро ги знае проблемите на италијанските граѓани, нивниот страв од инфлација и економската ситуација. Таа итно треба да ја реши оваа криза, а не да презема идеолошки ризици“, додаде тој.

Аналитичарите сугерираат дека изборот на министри на новата влада, особено кога станува збор за финансии и надворешни работи, ќе биде јасен знак за тоа како Мелони има намера да се позиционира во Европа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР – Извадок на дел од дневните настани 31.01.2023

На 30.01.2023 на ул.„Гоце Делчев“ во с.Кривогаштани, прилепско, полициски службеници од СВР Битола - Полициско одделение Кривогаштани го привеле П.М.(36) од с.Кривогаштани. Тој бил...

Актерот Алек Болдвин е обвинет за убиство од небрежност

Обвинителството на Првиот судски округ на американската сојузна држава Ново Мексико денеска официјално ќе поднесе кривична пријава за убиство од небрежност против холивудскиот глумец...

Алијанса ќе влезе со 3 ресори, Алтернатива нема да излезе, ДУИ ќе накриви капа

Алијанса на Албанците (АА) најверојатно ќе добие три министерства во владата на Димитар Ковачевски, брифираат извори од оваа партија. Ресорите правда и здравство наводно...
spot_img
spot_img
spot_img