Ќе има ли вонредна седница на Советот на Град Скопје?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и овој викенд се надмудруваа околу тоа кој е виновен за загадувањето на главниот град и какви мерки треба да се преземат.

Откако ВМРО-ДПМНЕ обвини дека се потрошени 20 милијарди евра во буџетите во изминативе 7 години, а ниту едно евро за почист воздух, се огласи Дарко Каевски од СДСМ.

– Загадувањето на воздухот во Скопје е алармантна тема, која бара преземање неодложни мерки. Станува збор за најскапото нешто за граѓаните – нивното здравје. Непреземањето ништо од страна на локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје е неодговорно и на штета на скопјани. Повикуваме во ВМРО-ДПМНЕ да се вразумат. Водењето инает и бегањето од вонредна седница на Советот на Град Скопје од страна на ВМРО-ДПМНЕ е неразумно и неодговорно – рече тој.

СДСМ има иницијатива за вонредна седница на Советот на Град Скопје и неколку клучни мерки за намалување на загадувањето во главниот град. Партијата ќе предложи 7 мерки:

  1. Итно зголемување на бројот на автобуси на сите линии во јавниот градски превоз.
  2. Воведување бесплатен превоз за сите граѓани во Скопје.
  3. Итна промена на средства во Буџетот на Град Скопје, за зголемување на парите за борба против загадувањето.
  4. Финансиска помош за училиштата за адаптирање на системот за затоплување на еколошки енергенси.
  5. Изготвување акциски план за чистење на сите депонии во Скопје.
  6. Чистење/миење на улиците и на јавните површини со помош на цистерни.
  7. Безусловно интензивно постапување на инспекторите во вршењето на својата должност.

„Додека скопјани дишат загаден воздух локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ ги намали парите за животна средна за дури 44%“, обвини Каевски и го повика ВМРО-ДПМНЕ да ги прифатат мерките на СДСМ.

Претходно ВМРО-ДПМНЕ побара итни мерки против загадувањето, обвонувајќи дека „коалицијата Ковачевски – Арсовска го ограбува народот преку тендери, а го труе со загаден воздух“.

Плод на соработката Ковачевски – Арсовска е директорот на ЈСП Александар Стојковски, кадар на СДСМ, кој го потпиша договорот за набавка на гориво од 27 милиони евра без вообичаениот рабат, со што е оштетено претпријатието за 1,5 милиони евра.

„Доколку имаше рабат, ќе имаше 1,5 милиони евра повеќе во касата на ЈСП, пари доволни за да се покрие долгот кон приватните превозници, кои не сообраќаат веќе, и има помалку автобуси на улиците низ Скопје во ек на најголема загаденост во Скопје“, тврди ВМРО-ДПМНЕ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img