2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Ќе заврши ли војната ако Русија не успее да го освои Донбас?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Одбранбениот аналитичар Мајкл Кларк коментираше дали војната во Украина ќе заврши доколку Русија не успее да го окупира Донбас.

Кларк вели дека рускиот лидер Владимир Путин „нема да загуби благодатно“, но доколку дојде до застој, единствениот избор што ќе му остане на рускиот лидер е мобилизацијата.

„Претседателот Путин очигледно не сака да прогласи мобилизација бидејќи тоа би изгледало како целосен неуспех, но доколку не создаде некаква форма на мобилизација, едноставно нема доволно војници за да се стави крај на застојот во Донбас“, објаснува Кларк.

Одбранбен аналитичар изјави за Скај њуз дека ако дојде до ќор-сокак во лето или рана есен, „Путин ќе ги подигне влоговите“ на начин што ќе претставува војна за остатокот од Европа и тој ќе мора да најде повеќе војници.

„На крајот на краиштата, Русија е толку многу поголема од Украина што ако се мобилизира, ќе може да работи со овој многу неефикасен парен валјак. Тоа е неефикасно, старо е и лошо се менаџира, но е големо“, рече тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img