4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Ќе влезе ли ФБИ во домот на претседателот, како што тоа го направи со Трамп?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Адвокатите на американскиот претседател Џозеф Бајден пронајдоа нови доверливи документи во неговата канцеларија, откако пред неколку дена признаа дека минатата есен нашле десетина досиеја, јави Си-Ен-Ен. Сега, некои републиканци бараат од ФБИ да изврши рација во домовите на претседателот Џо Бајден. 

Сè уште не е познато кога и каде адвокатите на Бајден ги пронашле дополнителните документи.

Првичното откривање на доверливи документи во поранешната канцеларија на Бајден поттикна потрага на други локации каде што можеби биле оставени документи од неговото време како потпретседател.

Конгресната комисија вчера најави дека ќе го испита случајот.

Претходникот на Бајден, Доналд Трамп пред извесно време изјави дека невладината на Бајден примила средства од Кина и дека кинеските власти ги имале увид во документите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Од поранешната федерација лани примила повеќе од 100.000 работници

Хрватска во 2022 година ја надминала бројката од 100.000 работни дозволи за странски работници. Повеќето од нив се работници од соседните земји Босна и...

Кои функционери ќе се поклонат пред гробот на Гоце Делчев

Во чест на 151-годишнина од раѓањето на великанот на македонското револуционерно дело и државност Гоце Делчев, в сабота повеќе делегации ќе положат цвеќе во...

ЕСЧП на 16 февруари ќе ја објави одлуката за повлекувањето на аболицијата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов за поранешни функционери и други лица кои...

Европскиот суд за човекови права во Стразбур (ЕСЧП) на 16 февруари ќе ја објави одлуката за повлекувањето на аболицијата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов...
spot_img
spot_img
spot_img