-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Њујорк тајмс ги повлече дописниците од Русија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Њујорк тајмс ги повлече своите дописници од Русија, па за првпат по повеќе од еден век, весникот ќе нема новинари во таа држава.

– Многу тажен ден за историјата на Њујорк тајмс во Москва. Ги повлековме сите дописници од земјата. Таму, новинари имавме постојано од 1921 година, со еден или два кратки прекини поради пречки со визата. Ниту Сталин, ниту Студената војна, ништо не нè избрка – напиша на Твитер, поранешниот шеф на бирото на весникот во Москва, Нил МекФаркухар.Весникот информираше дека се повлекува од Русија, поради новото законодавство, што сака да ги криминализира новинарите, кои во известувањето, руската инвазија врз Украина ја поврзуваат со „војна“.

– Прекршителите се соочуваат со казна затвор и до 15 години – се наведува во објавата на Твитер.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img