3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Њујорк бара фаќач на стаорци

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Њујорк, кој се соочува со прилив на стаорци во екот на пандемијата на Ковид-19, создава позиција на директор за намалување на глодари, особено стаорци.

Њујорк, кој се справува со приливот на стаорци по пандемијата на Ковид-19, ја создава позицијата директор за намалување на популацијата на глодари, што значи главно стаорци. Кандидатите треба да имаат искуство во урбанистичко планирање, управување со проекти и владини активности.На ова тие додадоа смисла за хумор, агресивност, генијалност и „фраерски однос кон работите“. „Иако имаат многу успешна стратегија за односи со јавноста и допадливо присуство на социјалните мрежи, стаорците не се наши пријатели, туку непријатели кои мора да бидат истребени“, велат од Градот Њујорк.

И покрај хуморот, работата е сериозна, бидејќи њујорчаните забележуваат дека стаорците се рашириле нашироко и се прашуваат дали градските власти планираат да направат нешто околу тоа. Сега имаат одговор. За важноста на позицијата сведочи и понудената плата која е меѓу 120.000 и 170.000 долари годишно.

Градоначалникот на градот, Ерик Адамс, веќе потпиша закон во ноември наречен план за акција против стаорци, кој, меѓу другото, предвидува намалување на количината на отпад на градските улици.

Во Њујорк, ѓубрето се фрла на денот на отстранувањето, токму на улиците и стаорците во тоа време имаат гозби. Бидејќи ѓубрето се зема од различни улици во различни денови, стаорците само се движат од гозба до гозба, а меѓу нив радосно се размножуваат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img