23.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Љубљана викендов станува престолнина на брејкденс

НАЈЧИТАНО

Од петок 3-ти до недела 5-ти јуни, Љубљана ќе биде домаќин на атрактивен настан од светските серии, чија заедничка нишка ќе бидат брејкденсот и урбаната денс култура, а главна атракција ќе биде Светското првенство во брејкденс до 18 години.
Манифестацијата со стотина танчери, која ќе понуди еден куп атрактивни искуства и активности за целото семејство, ќе биде бесплатна за гледачите, а танцовите натпревари и шоуа ќе бидат збогатени со богата придружна концертна, забавна и рекреативна програма. Брејкденсот не е само атракција од улиците на американските градови, која заедно со културата на хип хопот го полуде светот во 80-тите, туку и еден од најмладите олимписки спортови, кој ќе се најде на Олимписките игри во 2024 година за прв пат ќе се натпреварува за медали во Париз и Л.А., види на работа во Љубљана.

Конгресни трг и Звезда парк ќе бидат домаќини на светскиот настан GET TOGETHER POWERED BY I FEEL SLOVENIA во првиот викенд од јуни, кој ќе ја обедини целата словенечка урбана танцова сцена на Светското првенство за млади професионалци и ќе понуди богата придружна програма за танчери и емисии.разни бесплатни активности за посетителите. Натпреварот е дел од светската серија и ја става Љубљана покрај танцовите престолнини како Париз, Салцбург, Амстердам, Њујорк и Токио. Настанот што ќе го отвори годинешниот јунски фестивал во Љубљана е важен и за понатамошно консолидирање на Словенија на светската танцова мапа, а нејзин амбасадор е еден од најбараните кореографи во светот, Анже Шкрубе, која соработува со светски музички ѕвезди.

Главното место на настанот, кој ќе се одржи од 3 до 5 јуни, ќе биде сцената на Конгресни трг, различни активности ќе се одвиваат во помалите локации на Конгресни трг и паркот Звезда, работилници за професионални и аматери танчери и блиска теретана. .

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО