Љајиќ: Француско-германската иницијатива не е предлог за конечно решение на прашањето за Косово и Метохија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Претседателот на Социјалдемократската партија на Србија, Расим Љајиќ изјави дека француско-германската иницијатива за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина не е предлог за конечно решение на косовското прашање и оцени дека процесот треба да биде прагматичен. влезе, барајќи ги најприфатливите решенија „во реално лошата преговарачка позиција во која се наоѓа Србија“.

„Овој предлог практично сугерира дека замрзнатиот конфликт е неодржлива држава, а секоја радикализација е неприфатлива, бидејќи води до конфликти и насилство“, рече Љајиќ.

Според него, како и секој документ со кој две страни мора да се согласат, француско-германскиот предлог за Србија има „добри, помалку добри и лоши страни“.

„Меѓутоа, искуствата од блиското минато барем за момент можеа да не предупредат како поминавме кога априори одбивавме разни предлози како неприфатливи, без да ги предвидиме можните последици. Во политиката ретко избирате помеѓу две или повеќе добри решенија, а многу често помеѓу лошо и полошо“, рече тој.

Љајиќ додаде дека „наместо само злопамтило, а тоа на своја штета“, во тој процес треба да влезете со ладна глава и крајно прагматично, барајќи ги најприфатливите решенија.

„Верувам дека претседателот Вучиќ го прави тоа и дека треба да ја добие поддршката од демократската јавност во понатамошниот процес на преговори, за што секако ќе биде потребно извесно време за да се најде решение за косовскиот проблем“, рече Љајиќ.

Тој оцени дека со свои конкретни идеи и предлози треба да излезат сите кои отфрлаат каква било помисла за каков било договор или бараат повеќе или помалку прифатливо решение.

„Не, нема да го направат тоа, бидејќи мислат дека треба само да купат време и да чекаат поповолни меѓународни околности. Има само еден мал проблем – светот нема да го чека, а прашање е кој гарантира дека некој ќе го чека“, изјави Љајиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пронајдени се живи четворица исчезнати на Кожуф

„Пријавата на 112 во ЦУК за исчезнатите четири лица е примена денеска во 14:50 часот. Се јавил загрижениот татко на едно од изгубените, бидејќи...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img