1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Јужнокорејскиот турист по десетти пат се врати во Мостар, а не го крие ентузијазмот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Според податоците на Туристичката управа на ХНК, за новогодишните празници во Мостар се поминати околу 20.000 ноќевања. И по празниците состојбата е сосема задоволителна, бидејќи сончевото и натпросечно топло време за овој период од годината привлекува голем број домашни и странски гости, особено за викендите.

Сонцето, ќебапите и босанското кафе со поглед на Стариот мост се вистинско задоволство за еден филмски продуцент од Јужна Кореја. Климата, атмосферата, убавиот град, добрата храна и пријателските луѓе се причините поради кои луѓето велат дека се враќаат во Мостар повторно и повторно.

„Во Мостар сум бил повеќе од десет пати, особено уживам во овој стар дел од градот и во босанското кафе, кое има толку специфичен и прекрасен мирис и вкус“, изјави овој јужнокорејски турист за N1 тимот.

До пред неколку години речиси и да немаше зимски туризам, но содржините на зимскиот град, дочекот на Новата година, целосно ја сменија туристичката зимска слика. Според тоа, има рекордни бројки на ноќевања за време на новогодишните празници. Од Туристичкиот одбор не го кријат задоволството, се надеваат дека во остатокот од зимскиот период ќе има добра посетеност во Мостар и Херцеговина.

„Имаме голем број на активности кои се интересни во овој период, без разлика што немаме снег, немаме зимски центри, млади шетаат по ридови, возат велосипеди, вински туризам, посети до стариот дел на градот почесто се прават во организирани групи отколку по нивни индивидуални пристигнувања“, објасни Семир Темим од Туристичкиот одбор на ХНК.

Авантуристичкиот парк Фортика е една од многуте дестинации во кои туристите можат да уживаат во зимските месеци. Зип линија, качување, голема лулашка е само еден дел од понудата.

Туристичка атракција е стаклениот мост со прекрасен поглед на целиот град, кој привлекува голем број домашни и странски гости.

Ниту туристите не го кријат своето задоволство. Покрај Фортица и стариот центар на градот, голем интерес се и Благај и Меѓугорје.

„Не можам да ги објаснам моите чувства овде, се е прекрасно, мостот, атмосферата, многу е пријатно“, ни велат.

„Прв пат сум овде, дојдов од Оман, многу ме интересираше оваа област, природата е фасцинантна, а времето е убаво“, додава друг турист.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img