Јужна Кореја: Пожар во сиромашна населба во Сеул, евакуирани 500 луѓе

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Пожарот избувна рано наутро во Гурјонг, во близина на главниот град, ја цитираше новинската агенција Јонхап изјавата на Шин Јонг-хо, претставник на противпожарната станица.

Околу 60 куќи биле уништени во пожар во селото Гурјонг во петокот наутро.

Се уште нема извештаи за загинати или повредени.

Медиумите во Јужна Кореја ја опишаа областа на цврсто набиените импровизирани куќи како последниот преостанат сиромашни кварт на главниот град.

За гаснење на пожарот за пет часа биле потребни повеќе од 900 пожарникари и неколку хеликоптери, јавува Би-би-си.

„Веднаш откако ја отворив вратата, видов огнен столб како се издига од едната страна“, изјавил за Ројтерс еден 72-годишен жител.

„Изгледаше навистина сериозно и не сакав да побегнам сам. Удри по вратата и извикуваше „Оган!“ А луѓето излегоа со врескање. Беше хаотично“, додаде тој.

Ројтерс
Претседателот Јун Сук-Јол повика на сеопфатни напори за да се минимизира штетата и да се мобилизираат сите достапни пожарникари и опрема, рече неговата портпаролка.

Јун моментално е во Швајцарија на самитот на Светскиот економски форум во Давос.

Сè уште не е позната точната причина за пожарот, но областа исто така е подложна на пожари и поплави, со многу куќи изградени од картон и дрво.

Според Korea Times, селото Гурјонг претрпело најмалку 16 пожари од 2009 година.

Основана е во 1980-тите од луѓе кои биле иселени од нивните оригинални населби (со проекти за повторен развој под тогашната воена влада), но напорите за развој на областа биле спречени поради несогласувањата меѓу локалните управни тела и жителите.

Селото Гурјонг се наоѓа на работ на богатата област Гангнам, која има некои од најскапите недвижнини во земјата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img