Јувентус излезе со официјално соопштение во врска со казната за финансиска измама

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Јувентус излезе со официјално соопштение во врска со казната за финансиска измама. На торинскиот клуб синоќа му беа одземени 15 бодови во поредокот во Серија А.

Калчолигашот го чека објавувањето на причините и најавува жалба до Колеџот за спортски гаранти во рамките на кодексот за спортска правда, се вели во соопштението на официјалната веб-страница на клубот.

Поради одземањето на 15 бодови, Јувентус од третата падна на десеттата позиција на табелата во Италијанскиот фудбалски шампионат. Сега тимот има само 22 бода.

Јувентус и неговото поранешно раководство се обвинети за кршење на четири кривични члена поврзани со сметководствена измама. Најстрогата казна предвидува осум години затвор.

Раководството на „бјанконерите” може да биде обвинето за ширење лажни информации за финансиската состојба на клубот, манипулација на пазарот, давање лажни пријави за приходи за непостоечки операции, попречување на ревизорската контрола.

На крајот на ноември, повеќето од членовите на бордот на директори на Јувентус, меѓу кои и претседателот Андреа Ањели, поднесоа оставка.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img