8.4 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Јокиќ „МВП судир“ со Ембиид, Нагетс подобар од 76ерс

НАЈЧИТАНО

Денвер Нагетс ја победи Филаделфија со 76-ерсе 114:110, со дуелот на главните кандидати за МВП титулата – Никола Јокиќ и Џоел Ембиид.

Јокиќ мечот го заврши со 22 поени (8-16 од игра, 1-3 за три), 13 скока, 8 асистенции, 2 украдени топки и блокади.

Го следеше Нашон Хајланд со 21 поен (7-14 од игра, 4-9 за три). Токму тој беше најзаслужен за пресвртот на Нагетс, со четири тројки во последниот натпревар. Вил Бартон постигна 20 поени (7-14 од игра, 3-6 за три).

На Сиксерси не им помогна ниту одличната партија на Џоел Ембиид, кој имаше 34 поени (11-20 од игра, 3-3 за три) и 9 скока. Џејмс Харден постигна 24 поени (6-11 од игра, 1-4 за три), со 9 скока и 11 асистенции. Тајрис Макси броеше до 19 (7-13 од игра).

Филаделфија многу подобро го започна натпреварот, имаше значителна предност во текот на првите две четвртини. Денвер сигнализираше кам-бек во третиот натпревар, а потоа дојде до пресврт во последните 12 минути.

По третото изедначено три, резултатот на Хајланд беше 103:97 за Нагетс. Седумдесетките успеаја да израмнат на 103:103, но двата последователни коша на Грин му донесоа нова предност на Денвер (107:103). По слободните фрлања на Харден беше 108:107 за Филаделфија, а потоа Хајланд постигна нова тројка, Јокиќ набрзо погоди и беше 112:108.

Сиксерси промашија во последните секунди, а победата на Нагетс ја потврди Јокиќ со слободно фрлање.

Денвер е на шестото место на Западот со речиси 41-28, додека Филаделфија е на третата позиција на Истокот со 41-26.

Кливленд – ЛА Клиперс 120-111 (по продолженија)

Атланта – Портланд 122-113

Оклахома – Шарлот 116-134

Сан Антонио – Минесота 139-149

Голден Стејт – Вашингтон 126-112

Сакраменто – Чикаго 112-103

Јута – Милвоки 111-117

ЛА Лејкерс – Торонто 103-114

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО