7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Јовановиќ: Првиот симптом на хепатитис од непознато потекло – жолтица

НАЈЧИТАНО

Досега во Србија не е евидентиран ниту еден случај на акутен хепатитис од непознато потекло кај деца, кој се шири низ светот, изјави за РТС д-р Анета Јовановиќ, раководител на педијатриско одделение и заменик директор на Здравствениот дом „Палилила“. Првиот симптом е пожолтување на белките, објаснува докторката.

Д-р Анета Јовановиќ за РТС изјави дека во четвртокот добиле допис од Институтот за јавно здравје „Трамболина“ во кој велат дека мора да пријават секое сомневање или веројатен случај на акутен хепатитис од непознато потекло кај деца.

„Досега таков случај на хепатитис не е регистриран во Србија. Ваков случај немавме ниту во Здравствениот дом, но будно го следиме“, вели Јовановиќ.

Првиот симптом, објаснува тој, е жолтата промена на бојата на белата маса, таа кожа, урината е темна – бојата на пивото, столицата е светла, а децата слаби.

Според лекарот, децата може да доживеат и губење на апетит, повраќање, дијареа и треска.

Тој нагласува дека родителите кои ќе ги забележат овие симптоми кај децата веднаш да се обратат кај педијатар или во најблиската здравствена установа.

Зборувајќи за хепатитис А, кој се шири во училиштата во Хрватска, д-р Анета Јовановиќ вели дека во Србија не е регистриран таков случај.

Тој додава дека родителите треба да ги предупредат децата за хигиена на рацете, како и да ја мијат храната, овошјето и зеленчукот што се консумираат.

Тој објаснува и дека вакцината против хепатитис Б се дава при раѓање, како и дека децата се заштитени.

„Нема ковид позитивни деца“

Раководителот на педијатриското одделение на Здравствениот дом Палилила вели дека во последниот месец има зголемување на респираторните и стомачните инфекции кај децата, но дека се намалува по првомајските празници.

Тој вели и дека во претходната недела немале ниту еден случај на коронавирус кај деца во клиниката за КОВИД на Здравствениот дом Палилула.

Зборувајќи за ротавирус, вели дека овие денови имале многу вакви случаи.

Симптомите кај децата вклучуваат повраќање, дијареа, треска и абдоминална болка.

Најважно во вакви случаи е децата да пијат повеќе течности, да земаат пробиотици и да одмараат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО