24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Јапонија ќе му помогне на Авганистан по земјотресот во кој загинаа најмалку 1.000 луѓе

НАЈЧИТАНО

Јапонската влада планира да обезбеди помош за Авганистан, изјави во четвртокот владин портпарол по катастрофалниот земјотрес што уби најмалку 1.000 Авганистанци.

Заменик-главниот секретар Сеиџи Кихара на редовната прес-конференција рече дека владата ги координира потезите за „брзо обезбедување на потребната поддршка“ и ја проценува ситуацијата за да се справи со локалните потреби.

Расте бројот на загинати: Силниот земјотрес во Авганистан однесе 920 животи

Да потсетиме, Авганистан вчера го погоди земјотресот со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала и однесе голем број животи и предизвика огромна материјална штета на куќите и околните згради.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО