8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Јапонија е загрижена поради најавата за кинески воени вежби

НАЈЧИТАНО

Јапонија во средата изрази „загриженост“ поради најавата на Пекинг дека ќе преземе „целна воена акција“ како одговор на посетата на претседателката на американскиот Претставнички дом Ненси Пелоси на Тајван, вклучително и внатре во јапонската ексклузивна економска зона (ЕЕЗ).

„Поморската област каде Кина најави воени вежби од 4 август, исто така, ја вклучува и ексклузивната економска зона на Јапонија“, рече портпаролот на јапонската влада Хироказу Мацуно.

Токио ѝ ја пренесе на Кина својата загриженост за природата на воените вежби, кои вклучуваат употреба на боева муниција.

„Мирот и стабилноста во Тајванскиот теснец се важни не само за безбедноста на нашата земја, туку и за меѓународната стабилност. Ставот на Јапонија отсекогаш бил дека прашањата поврзани со Тајван мора да се решаваат по мирен пат, преку дијалог“, рече портпаролот.

На прашањето дали Јапонија ја поддржува посетата на Пелоси на Тајван, Мацуно одговори дека јапонската влада „не е во позиција да ги коментира меѓународните посети на Пелоси“.

Тајванското Министерство за одбрана е исто така загрижено за воените маневри на Кина бидејќи тие навлегуваат во територијалните води на Тајван, но тајванскиот претседател Цаи Инг Вен рече дека Тајван нема да отстапи.

Посетата на претседателот на Претставничкиот дом на САД на Тајван го предизвика гневот на Пекинг, кој го смета островот за дел од својата територија и се спротивставува на секоја иницијатива која на тајванските власти им дава меѓународен легитимитет.

Кинеското Министерство за одбрана најави „целни воени акции“, со серија воени маневри околу островот, кои ќе започнат в среда, вклучително и „пукање боева муниција со долг дострел“ во Тајванскиот теснец, кој го дели островот од континентална Кина.

Пелоси пристигна во Тајпеј доцна во вторникот на ненајавено, но внимателно следено патување, велејќи дека тоа ја покажува непоколебливата посветеност на САД кон самоуправниот остров за кој Пекинг тврди дека е дел од Кина.

Пелоси треба да ја посети Јапонија на крајот на неделата.

Кина го смета Тајван за дел од својата територија и никогаш не се воздржува од употреба на сила за да го стави под своја контрола. Соединетите Држави ја предупредија Кина да не ја користи посетата како изговор за воена акција против Тајван.

Кина ја осуди американската посета на Тајван на највисоко ниво во последните 25 години како закана за мирот и стабилноста во Тајванскиот теснец и возврати со серија воени вежби, покана за разговор со американскиот амбасадор во Пекинг и најава за прекин на увозот на повеќе земјоделски производи од Тајван.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО