25.9 C
Ohrid
Wednesday, July 6, 2022

Јанша: Русите вршат етничко чистење во Украина, се уште нема вистински преговори

НАЈЧИТАНО

Словенечкиот премиер Јанез Јанша во понеделникот изјави дека некои акции на руската војска во нејзината агресија против Украина го потсетуваат на етничко чистење.Она што се случува во Украина не е само војна, туку етничко чистење на украинските градови долж Црното Море, рече Јанша во парламентот, одговарајќи на пратеничко прашање за војната на Путин и ги спореди акциите на руската армија во кампањата во Мариупол со ситуацијата. во БиХ проследено со етничко чистење.
Војната во Украина ќе заврши кога таа земја сама, со помошта што ја добива, ќе биде доволно силна да го запре пенетрацијата на руските војници, рече словенечкиот премиер, додавајќи дека дури тогаш ќе започнат вистински, сериозни преговори.

Според него, пренесе словенечката новинска агенција СТА, токму затоа на Украина треба да и се помогне во отпорот. Украинците всушност се борат за безбедноста и просперитетот на цела Европа, додаде тој.

Ако ѝ се дозволи на Русија да продолжи во војната со Украина, нова железна завеса ќе падне над тој дел од Европа, со сите нејзини безбедносни и економски последици, рече словенечкиот премиер Јанез Јанша, додавајќи дека светот толку многу се променил во февруари. 24. Можам да разберам.

Тој додаде дека Словенија треба да ги зајакне сопствените одбранбени сили и да се обиде да ги намали ризиците од околината, што се прави, рече Јанша, критикувајќи ја левичарската опозиција, која се спротивставува на зајакнувањето на нејзините одбранбени сили преку посебен закон што ќе и дозволи на Словенија да вооружува а опремата потрошила стотици милиони евра.

Според Јанша, има уште многу акции и оценки кои не се соодветни на моменталната и потенцијалната безбедносна ситуација, а позитивниот факт, додаде тој, е што руската агресија врз Украина беше осудена во Генералното собрание на ОН со убедливо мнозинство.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО