8.4 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Јанковиќ: Распределбата на средствата во Белград ќе биде поправедна

НАЈЧИТАНО

Владета Јанковиќ, кандидат за градоначалник на коалицијата „Обединети за победа на Белград“, во рамки на кампањата „Белград те вика“ ја претстави програмата за Белград пред граѓаните на Младеновац, со Владимир Пајиќ, членот на неговиот тим Дејан. Булатовиќ и Синиша Ковачевиќ, кандидати за пратеници.
„Доаѓајќи овде, ги имав предвид статистичките податоци дека Младеновац е најсиромашната општина во Белград, што е поразително. Во име на идната влада во Белград можам да ви ветам дека распределбата на средствата на Град Белград ќе биде поправедна“, рече Јанковиќ.

Владимир Пајиќ, член на тимот на Владе Јанковиќ, рече дека блиската средновековна тврдина Кастелан претставува „еден од најголемите потенцијали во културна и туристичка смисла“.

„Белград мора да биде град на културата како во седумдесеттите и осумдесеттите. Затоа, на 3 април е неопходно да се започне радикална промена и во Белград и во Републиката“, рече Пајиќ.

Дејан Булатовиќ изјави дека во 1996 година, кога бил во затвор поради куклата на Слободан Милошевиќ во затворски костум, Владета Јанковиќ побарал слобода.

„Белград се гордее со него! Сите што слушнале за Владета Јанковиќ знаат колку го почитуваат, затоа сакам да го видам заедно со вас како градоначалник на Белград“, изјави Дејан Булатовиќ.

Синиша Ковачевиќ рече дека нема ни да ги споменува имињата на луѓето кои го водат Белград и дека тоа се „луѓе кои се плашат од театарот, кои се плашат од животот“.

Имаат само едно мото: „Киднапирај сега и сега“, пустошот ќе остане зад нив. За да функционира кој било систем, мора да се произведе правда, чувство дека сите сме еднакви пред законот. ова зло мора да исчезне, и по заминувањето на тоа зло ќе можеме да создадеме демократска и слободна Србија“, истакна Ковачевиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО