More

  Јазот во Русија се продлабочува, се повеќе олигарси го креваат гласот против војната

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Додека Европа и САД ги засилуваат санкциите против елитата на руските олигарси, некои ултрабогати луѓе во круговите на Владимир Путин почнаа да зборуваат против инвазијата на Украина, јавува Радио Слободна Европа.

  Во последниве денови, неколку руски олигарси ги зајакнаа своите антивоени ставови додека западните влади го стегаат обрачот околу бизнисите и средствата поврзани со Кремљ, објави Волстрит журнал.

  Олигархот Роман Абрамович, кој не е засегнат од санкциите, рече дека и помага на Украина во мировните преговори со Русија, додека Олег Тинков, милијардер и основач на руската банка Тинкоф, ја посочи работата на неговата фондација која им помага на децата и неговата желба. да не биде во војна.

  „Ве молам, не цртајте знак за еднаквост меѓу Русите, руската држава и владата. Многу Руси силно се противат на сегашната воена акција, а јас сум еден од нив“, рече Андреј Јакунин, основач на инвестициската компанија ВИЈ Менаџмент и син на Владимир Јакунин, поранешен директор.Руски железници, против кои беа воведени санкции во САД пред неколку години.

  Според Wall Street Journal, настаните во Украина во текот на изминатата недела го нарушија деликатниот договор меѓу западните влади и руските бизнисмени. Западот со години го толерира нивното пренесување на милијарди долари од урнатините на Советскиот Сојуз на скапоцен имот, бизнис и уметност. Придобивките за владите беа огромните инвестиции на многу од овие поединци, што го поттикна развојот на локалните економии.

  Западните влади сега се надеваат дека казнувањето на луѓето кои имаат силни врски со Русија, за возврат ќе изврши притисок врз Путин. Европската унија на 28 февруари објави дека додала 26 истакнати руски функционери и бизнисмени на списокот на санкции, замрзнувајќи им го имотот и воведувајќи забрана за влез.

  Соочени со економскиот хаос и казната на Западот, руските милијардери Михаил Фридман и Олег Дерипаска повикаа на прекин на руската војна во Украина, истакнува Си-Ен-Ен.

  Фридман, основачот на најголемата руска приватна банка Алфа банка и еден од најбогатите луѓе во земјата, на 25 февруари стана првиот руски бизнисмен кој се огласи против конфликтот, повикувајќи на прекин на „крвопролевањето“.

  Неговиот повик за мир го повтори Дерипаска, руски милијардер кој се збогати во бизнисот со алуминиум, нагласувајќи дека преговорите „треба да започнат што е можно поскоро“.

  Иако ниту еден руски бизнисмен кој изразил противење на инвазијата на Украина директно не го спомнал рускиот претседател, ретките гласови на несогласување од неговите високи сојузници – од кои многумина се тесно поврзани со Кремљ – сигнализираат се поголем јаз меѓу руските гласови, CNBC проценки.

  Коментарите на руската богата елита се придружуваат на коментарите на други познати личности во Русија, вклучително и актерката Леа Ахеџакова и добитникот на Нобеловата награда за мир Дмитриј Муратов, кои повикаа на прекин на непријателствата.

  Тие гласови, посочува американскиот телевизиски канал, не се безначајни бидејќи мал број олигарси, ако воопшто и воопшто, се изјаснија против Путин во речиси две децении откако Михаил Ходорковски, тогаш најбогатиот човек во Русија, беше испратен во затвор за финансирање опозициски партии. .

  Сепак, додава CNBC, тие се само мал број меѓу голем број руски олигарси кои молчат, а многумина се сомневаат во искреноста на нивните мотиви бидејќи се соочуваат со потенцијални дополнителни санкции.

  Без разлика на нивното богатство, руските олигарси се немоќни да му се спротивстават на Путин во врска со инвазијата на Украина бидејќи рускиот претседател на секоја критика одговара со репресија, посочува Фајненшл тајмс.

  Кога руските тенкови влегоа во Украина минатата недела, Путин собра водечки бизнисмени во Кремљ за да разговараат за нивниот одговор на економските шокови што следеа. Тој ги предупреди дека секој што избегнува да прави бизнис со компании санкционирани од Запад ќе се соочи со законска казна, што подразбира дека олигарсите мора да заземат став.

  Откако дојде на власт, истакнува Фајненшл тајмс, Путин им ја наметна својата волја на олигарсите одговарајќи на секоја критика со одмазда, оставајќи ги со значително намалено влијание – а некои со затвор.

  Во Русија денес има многу повеќе милионери отколку кога Путин ја презеде власта. Според податоците на Boston Consulting Group од минатата година, 500 Руси со нето вредност од над 100 милиони долари контролираат 40% од богатството на земјата.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img