8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Јадранскиот базен, кој лесно би можел да биде најубавиот природен базен на светот

НАЈЧИТАНО

Grotta della poesia, или преведено од италијански јазик Пештерата на поезијата, се смета за еден од најубавите природни базени во светот. Станува збор за провалија широка 30 метри во карпите на италијанското село Рока Векија на јадранскиот брег, меѓу градовите Лече и Отранто. Иконски слики, тиркизна вода, фотогенично опкружување. Сето ова го нуди Grotta della poesia, која е еден од најубавите природни базени во светот. Се наоѓа во поголем археолошки локалитет, мала јама или езеро, па затоа има поголемо археолошко значење, бидејќи археолозите пронашле натписи во Месапск (како и на латински и грчки). Во близина се урнатините на ѕидините на замокот, видиковец од 16 век и светилиште посветено на Мадона ди Рока.
Легендата вели дека во ова магично место на работ на италијанската чизма некогаш се капела прекрасна принцеза, на која поетите и ги посветиле најубавите стихови, по што овој природен базен го добил своето име. Инаку, во грчкиот јазик зборот посија значи извор на вода. Пештерата има елипсовидна форма, морската вода во неа е убава сина боја и привлекува главно Италијанци, директно е поврзана со морето преку тунели. Локалните жители одат таму во лето за да се освежат, скокаат од карпи високи пет метри и нуркаат во неверојатната околина, пишува punkufer.dnevnik.hr.
Од летото 2019 година наваму, општина Мелендуњо воведе влезница, бидејќи е чувано и заштитено подрачје. Влезот за возрасни е три евра, децата и постарите треба да платат две евра. Во екот на сезоната пештерата масовно се посетува, па затоа е подобро да се посети во април, но во втората половина на септември.
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО