23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Јагодите имаат здравствени придобивки, но имаат и еден недостаток

НАЈЧИТАНО

Јагодите имаат здравствени придобивки, но имаат и еден недостаток
Јагодите, како и другите бобинки, се богати со витамини, минерали, влакна и соединенија со антиоксидантни и антиинфламаторни својства.

Кога се вклучени во исхраната, тие можат да помогнат да се спречат различни состојби. Една од овие здравствени состојби е дијабетес тип 2.
Истражувањата покажуваат дека ова овошје го намалува зголемувањето на шеќерот во крвта после оброк кај некои луѓе кои се борат со дебелината или се со прекумерна тежина.

Покрај тоа, состојките во јагодите можат да помогнат и во заштитата од срцеви заболувања, мозочен удар, висок крвен притисок и запек.

Хранливите состојки во јагодите помагаат во одбраната на организмот од следните состојби, пишува Medical News Today, а пренесува Index.hr.

Срцева болест
Јагодите можат да помогнат во заштитата од срцеви заболувања поради содржината на антоцијани и кверцетин. Една студија од 2019 година наведува дека антоцијанот е поврзан со помал ризик од срцев удар.

Покрај тоа, кверцетинот има антиинфламаторни својства за кои се смета дека го намалуваат ризикот од атеросклероза, според студија од 2016 година.

Калиумот во јагодите, исто така, го поддржува здравјето на срцето, според Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Мозочен удар
Мета-анализата од 2016 година анализираше 11 клинички испитувања за да се процени поврзаноста помеѓу внесот на храна флавоноиди и мозочниот удар, и беше откриен намален ризик.

Висок крвен притисок
Калиумот во јагодите би можел да биде корисен за луѓето со висок крвен притисок, а тоа е поради начинот на кој помага да се неутрализираат негативните ефекти на натриумот во телото, според истражувањето од 2018 година.

Затвор
Конзумирањето на храна богата со растителни влакна, како што се јагодите, помага во одржување на редовното празнење на дебелото црево. Влакната го поттикнуваат движењето на столицата низ цревниот тракт, што помага да се спречи запек.

Ризици и мерки на претпазливост
Недостаток на јагодите е тоа што можат да содржат остатоци од пестициди во поголеми количини. Секоја година, Environmental Working Group (EWG) објавува листа на овошје и зеленчук со највисоко ниво на остатоци од пестициди.

Јагодите често заземаат високо место на оваа листа. Имајќи го ова на ум, EWG предлага да се купат органски јагоди, секогаш кога е можно, за да се намали ризикот од изложеност на пестициди.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО