Ѕвездата на НБА освои 38.000 поени и му се приближи на Абдул-Џабар

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Ѕвездата на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс стана само вториот играч во историјата на НБА-лигата кој достигнал 38.000 поени во кариерата.

На средбата со Филаделфија одиграна ноќеска (112:113), Џејмс постигна 35 поени, осум скока и 10 асистенции.

Триесет и осумгодишниот Леброн стигна до 38.024 поени, приближувајќи сè до рекордерот во лигата на Карим Абдул-Џабар (38.387).

Џејмс ја мина границата од 38.000 во првата четвртина на мечот. По објавата, навивачите на Лејкерс му упатија овации на четирикратниот МВП, а тренерот на Филаделфија, Док Риверс, го прегрна кошаркарот.

На списокот по Леброн се Карл Малоун, Коби Брајант, а по нив на петтото место е Мајкл Џордан.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img