23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Ѓумбирот е еден од најздравите производи што се користат за готвење, но и свежи

НАЈЧИТАНО

Ѓумбирот е еден од најздравите производи што се користат за готвење, но и свежи, па освен што го подобруваат и го збогатуваат вкусот на храната, ви носат и голем број здравствени придобивки. Се употребува за лекување на настинка, а се користи и за смирување на мачнините за време на бременоста и воопшто, во ситуации поврзани со чувство на гадење. Има антивоспалителни својства, а одличен е и за сите кои имаат болки во мускулите и во зглобовите. Исто така, ефикасен е и за намалување на менструалните болки, речиси исто како и ибупрофенот.

Најчесто, ѓумбирот се користи за лекување на стомачни проблеми. Ја забрзува работата на желудникот и е корисен за луѓе кои се соочуваат со непријатност после јадењето. Ѓумбирот е совршен и за луѓе кои имаат проблем со варењето.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Фото: Unsplash

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО