Ѓоковиќ ја врати топката кај Австралиецот Минор

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Тенискиот ас Новак Ѓоковиќ реши да ги расчисти пред новинарите дилемите околу тоа дали неговата повреда на ногата е вистинска, јавува Мондо. Откако неговиот противник Алекс де Минор кој го изгуби мечот од асот го обвини дека „прилично добро се движел“, Ѓоковиќ изјави:

– Тоа им го оставам на нив… На оние луѓе кои се сомневаат нека продолжат да се сомневаат. Интересно е што се сомневаат само за моите повреди, а кога ќе се повредат некои други играчи, тогаш тоа ги погодува и потоа тие се жртви, а јас сум играч кој се преправа. Многу е интересно ова. Ќе го оставам недоречено, но знаете за кого се работи – изјави Ѓоковиќ без влакна на јазикот и продолжи со истиот тон во разговорот со српските новинари.

Немам чувство дека треба да го докажам тоа на никого. Имам снимки од оваа и од пред две години. Ултразвукот е тука да го докаже тоа. Не знам дали ќе ги објавам во документарен филм или на социјалните мрежи – можеби нема. Сè зависи од тоа како се чувствувам, а сега не ми е гајле што мислат луѓето. Смешно е како продолжува наративот околу мене, кој е различен од другите играчи, а ние поминуваме низ слични ситуации. Навикнат сум да се соочувам со тоа и уште повеќе ме мотивира. Им благодарам затоа што ме мотивираат… – рече Ѓоковиќ според кого ова бил најдобриот меч кој го одиграл во 2023 година.

Тој додаде и дека „минатите две години паднаа многу маски“ .

Претходно, Алекс Минор обвини дека Ѓоковиќ ја лажирал повредата:

– Не знам, кажете ми како изгледаше (Ѓоковиќ)? Мислам дека се движеше доста добро, не знам… – ги крена раменици Де Минор неколку пати и потсмевно се насмеа.

Новинарите инсистираа тој да продолжи да зборува за Ѓоковиќ.

– Сите видоа што се случува во последните неколку недели и сега само за тоа се зборува. Играв против него денеска и или не сум доволно добар тенисер за да го искористам тоа или тој играше премногу добро. Тој беше премногу добар во секоја смисла – изјави австралијанскиот тенисер.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пронајдени се живи четворица исчезнати на Кожуф

„Пријавата на 112 во ЦУК за исчезнатите четири лица е примена денеска во 14:50 часот. Се јавил загрижениот татко на едно од изгубените, бидејќи...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img