18.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Ѓоковиќ: Се чувствував многу подобро, телото ми беше како пред 10 години

НАЈЧИТАНО

Уште еден меч во три сета одигра Новак Ѓоковиќ на Србија опен. По победата против Ласло Јере, Ѓоковиќ го совлада и Миомир Кецмановиќ.

„Многу слично сценарио како на синоќешниот меч, сет и брејк, заостанав. Одлучени се една или две точки. Миомир беше рамноправен, како и вчера Јере. Повторно на мускулите и можеби на искуството. Благодарение на публиката, повторно бевте извонредни“, изјави Ѓоковиќ веднаш по натпреварот.

„Телото не се однесува како пред 10 години, но со Божја помош и со помош на целиот тим успеав да закрепнам. Денеска се чувствував многу подобро на теренот отколку вчера. Со нетрпение очекувам утре слободен ден и полуфинале во сабота“.

Противникот на Ѓоковиќ ќе биде подобриот во полуфиналето од пресметката меѓу Карен Хачанов и Тијаго Монтеиро.

“Задоволен сум што нема да играм против српскиот играч во полуфиналето, ќе биде убаво да се сменам. Чудно е чувството да се дели теренот со моите сонародници. Публиката беше одлична и на двата меча и ретки се ситуации кога Можам да играм дома, кога можам да ја доживеам оваа атмосфера и затоа со нетрпение го чекам следниот натпревар“, заврши Новак Ѓоковиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО