16.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Ѓоковиќ рутински против Карачев

НАЈЧИТАНО

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ со рутинска победа против Аслан Карачев се пласираше во третото коло на Мастерсот во Рим. Ѓоковиќ ја постигна победата во два интересни сета – 6:4, 6:2.

Ѓоковиќ убаво го отвори првиот сет, рано направи брејк и поведе со 2-0, но Карачев веднаш возврати со иста мерка. По неколку гемови кои играчите лесно ги добија на свој сервис, Ѓоковиќ уште еднаш во осмиот гем го скрши отпорот на Карачев и дојде до нов брејк, а со тоа и шанса за сервирање за освојување на сетот.

Со еден поен кој ја разбуди публиката на трибините, Ѓоковиќ поведе со 30:0, но со една грешка од игра и двојна сервис грешка го вратив Карачев во игра. Но, играта беше само малку продолжена, Ѓоковиќ без проблем ја заврши работата.

Во вториот сет се отвори за Ѓоковиќ. Тој постигна четири добиени гема, со два брејка пред Карачев конечно да го добие гемот во овој дел од дуелот.

Како што завршуваше мракот, така ударите на Ѓоковиќ стануваа побезбедни и полесни за постигнување поени. Работата заврши како крајно рутинска.

Ѓоковиќ во среда ќе има слободен ден, а во третото коло ќе ги одмери силите со подобриот од дуелот во кој ќе играат Ласло Гир и Стен Вавринка, кој ја забележа првата победа во Рим по повеќе од една година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО