5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Ѓоковиќ престана да тренира: Не сакав ништо да ризикувам

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Најдобриот српски тенисер превентивно го прекина спаринг тренингот.

Остануваат уште пет дена до почетокот на Австралија опен, а Новак Ѓоковиќ со триумфот во Аделаида покажа дека е во одлична форма. Србинот има голем мотив да освои уште една титула во Мелбурн, меѓу другото и поради добро познатите настани од минатата година.

Сепак, додека спарираше со Данило Медведев на „Род Лејвер Арена“ почувствува болка, па мораше да прекине со тренинзите по само 36 минути. И секако тоа беше аларм за навивачите на Новак во пресрет на Австралија опен. Но, најдобриот српски тенисер веднаш одговори за што се работи:

„Тоа е тетива со која имав проблем во Аделаида и минатата недела. Само почувствував дека влече и не сакав да ризикувам ништо полошо. Го одиграв сетот и му се извинив на Медведев. Имаше разбирање. Само сакам да избегнам поголеми стравови пред Австралија опен“, изјави Ѓоковиќ за „Мелбурн њуз“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Газдата на Фејсбук е на 21 место со „само“ 55 милијарди долари

На најновата листа на милијардери на Блумберг објавена денеска прв е Французинот Бернар Арно, сопственик на бројни познати брендови, меѓу кои и „Луј Витон“,...

Грција ја потврди смртта на воениот пилот чиј авион се урнал во морето

Грција ја потврди смртта на триесет и едногодишниот пилот Ефстатиос Цитлакидис, чиј борбен авион Ф-4 Фантом во понеделникот се урна во Јонското Море. Телото на...

Во Холандија е потврдено кравјото лудило

Холандските власти потврдија дека кравата што умрела на фарма во таа земја имала таканаречена кравјо луда, ретка невродегенеративна болест кај говедата која може да...
spot_img
spot_img
spot_img