4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Ѓоковиќ остро: Лесна мета сум да бидам негативец, нема да трпам

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Повторно, една од главните теми на Австралија опен е користењето на тоалетот од страна на Ѓоковиќ и неправилното известување на Еуроспорт.

Заедно со видеото на кое Ѓоковиќ му кажува на судијата дека мора да оди во тоалет во првото коло на Австралија Опен, имаше опис: „Новак Ѓоковиќ му се спротивстави на судијата и отиде на предвремена пауза во тоалет“.

Новак најпрвин се огласи на социјалните мрежи и објасни што точно се случило, а потоа зборуваше за тоа и со српските медиуми. Видно вознемирен, Ѓоковиќ го започна своето долго претставување во една од малите прес-соби во Мелбурн Парк.

„Повторно сум доведен во позиција да морам да реагирам, јавно… По втор пат во шест месеци имам проблем со Еуроспорт. Организираа нова компанија од Лондон што им прави дигитални медиуми, видов дека е некој нов, така ми кажаа… Не се сеќавам точно што беше (пред шест месеци), но тогаш кажав дека Не би давал интервјуа за Еуроспорт. Потоа ми се извинија и беше во ред, а сега, шест месеци подоцна, повторно прават сензација од нешто што е извадено од контекст“, вели Ѓоковиќ и додава:

„Кога го напишав ова денес, тие ја избришаа објавата, исто како што ја избришаа и последната. Во ред, ја интервјуирав Барбара Шет, таа ми се извини. И Борис Бекер ми пиша, Матс Виландер, сите работат за Еуроспорт, немам ништо против нив. Го сакам Еуроспорт, го сакам спортот, цел живот гледам скијање на Еуроспорт, но такви ситуации…“

Новак застана накратко, само да дише, а потоа продолжи:

„Мора да има навремен систем за заштита во нашата организација – АТП или ВТА – за некој да реагира, некој да направи нешто. Јас сум лесна цел да бидам негативец. Така ме претставуваат, сега ми е нормална појава, но неправдата нема да трпам. Некои работи можам да ги поднесам, а некои не – не заслужуваат само да се извлечам, а ако си во право, нормално не реагирам и можев илјада пати да реагирам за разни работи. Денеска ја прекршија секоја мерка. Никој јавно не ми се извини. Дали јавно ќе ми се извини? Не верувам. Еуроспорт го пренесува Австралија опен, тие се еден од најголемите спортски канали во светот. Би можеле да ми испратат јавно извинување“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ЕСЧП на 16 февруари ќе ја објави одлуката за повлекувањето на аболицијата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов за поранешни функционери и други лица кои...

Европскиот суд за човекови права во Стразбур (ЕСЧП) на 16 февруари ќе ја објави одлуката за повлекувањето на аболицијата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов...

Еве до кога е рокот да се сменат табличките на возилата со ознаката „МК“

Од министерството за внатрешни работи преку соопштение ги информираа граѓаните и правните субјекти, односно сопствениците на возила, на обврската дека заклучно со 12.02.2024 мора...

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...
spot_img
spot_img
spot_img