7.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Ѓоковиќ и Надал започнаа лавина, жестоки удари на Ролан Гарос

НАЈЧИТАНО

Тенискиот спектакл на двајцата великани предизвика големи полемики на Ролан Гарос и повторно ја разгоре дебатата.

Јавноста и играчите беа огорчени поради тениската програма доцна во ноќта, бидејќи во средата во 1:15 по полноќ заврши четвртфиналето на Ролан Гарос меѓу Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал.

Од оваа година вечерната програма на парискиот Грен слем во Франција ја емитува стриминг платформата Amazon Prime. Договорот е потпишан за периодот до 2023 година, а таа платформа има ексклузивно право на сите вечерни натпревари.

Преносот на финалето на Ролан Гарос е на листата на заштитени спортски преноси, па гледачите можат да го следат на каналите на јавниот сервис.

Покрај зголемувањето на приходите од продажбата на телевизиските права, новата одлука ги зголемува и приходите од продажба на билети за Тениската федерација на Франција (FFT).

Двајцата тенисери го критикуваа доцниот крај на нивниот 59-ти дуел кој заврши на температура од само 10 степени.

„Вечерната програма може да ја загрози удобноста на играчите. Опцијата што можевме да ја имаме и да размислуваме е натпреварот да се одложи за утре напладне. Дали тоа би имало повеќе смисла?“, изјави денеска директорката на Ролан Гарос, Амели Мауресмо.

Билетите се поделени на оние за дневна и вечерна програма, а се почесто се поставува прашањето за превоз и враќање на навивачите од теренот на Ролан Гарос.

„Денеска немаме можност да организираме настан за 15.000 луѓе. „Треба да разговараме со градот Париз за продолжување на линијата на метрото или автобускиот сообраќај“, изјави поранешниот светски тенисер број еден.

Друга лоша последица од доцното завршување е неможноста на весниците, а особено на магазинот L’Equipe, навреме да го завршат печатењето на утрешниот број.

„Кога ќе ја погледнеме насловната страница утринава, гледаме дека распоредот на натпревари е вистински проблем. Го ставивме Зверев на насловна страница (претходно го победи Карлос Алкараз во четвртфиналето на Ролан Гарос), бидејќи не можевме да поставиме дуел меѓу Надал и Ѓоковиќ“, изјави заменик-уредникот на L’Equipe, Жан Филип Леклер, кој додаде дека ова прашање може да да биде склучен до еден час по полноќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО