Ѓоковиќ беше депортиран минатата година, а сега тенисерите можат да играат и ако се заразени

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Од најдрастичните мерки до целосна релаксација. Крег Тајли, директорот на Австралија Опен, истакна дека тенисерите нема да треба да се тестираат за коронавирус, а можат да играат дури и ако се заразени на првиот гренслем сезонава.

Здравствената политика, за која Тајли рече дека го одразува она што се случува во пошироката заедница, е значајна промена од строгите протоколи што го карактеризираат турнирот во последните две години.

Турнирот во 2021 година се одржа во таканаречен „балон“, а минатата година деветкратниот победник на турнирот Новак Ѓоковиќ беше депортиран бидејќи не бил вакциниран.

„Само сакавме да внимаваме на она што се случува во заедницата“, рече Тилеи, додавајќи:

„Отидовме чекор понатаму со тоа што ви препорачавме да избегнувате играње кога сте болни, а нашиот медицински персонал ќе продолжи да го следи тоа. Јасно им кажавме на нашите играчи, како и на нашиот персонал, дека ако некој не се чувствува добро, треба да остане дома, но знаеме дека потенцијално ќе има тенисери кои исто така ќе играат со Ковид“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img