28.9 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Ѓоковиќ: Австралија? Емоционалните траги не поминуваат така лесно

НАЈЧИТАНО

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ за „Tennis Channel“ зборуваше за несаканите ефекти кои го следеа по неговото депортирање од Австралија.

Зад Новак е исклучително тежок период во неговата кариера, кој, признава, оставил белег, но тој е оптимист и верува дека му претстојат подобри денови.

„По враќањето од Австралија, морам да признаам, можеби малку ја потценив емотивната состојба во која се наоѓав. Си помислив: „Знаете, добро, јас сум надвор од Австралија, тоа е она што е. Што се случи, се случи. Продолжувам понатаму. „Но, во месеците што следеа, почувствував дека емоционалните и менталните траги од она што се случува таму сè уште се таму. Само во последните неколку недели почнав да се вадам од тоа и да го користам сето она што се случи како гориво и позитивна енергија“, рече Ѓоковиќ и продолжи:

„Никогаш во животот не сум се соочил со такви околности, тоа го направи својот данок психички и емоционално. Се обидов да му пристапам на секој следен турнир како и на секој друг, но сфатив дека не е така лесно да се ослободи од се, тоа чувство… Не знам, тешко е да се објасни. Го немам вистинскиот збор, но некое чувство како нешто да ме кочи. Особено на првите турнири “

Ѓоковиќ годинава одигра само три турнири и тоа во Дубаи (пораз од Јиржи Весели), Монте Карло (пораз од Алехандро Давидовиќ Фокина на стартот) и Белград, а денеска во Мадрид го очекува четвртфинален дуел против Хуберт Хуркач. Јасно е дека нема доволно натпревари во нозете, но евидентно е и дека полека влегува во вистинскиот ритам пред Ролан Гарос.

„Во дуелите со Весели и Давидовиќ Фокин се чувствував како да не сум јас. Бев малку понервозен од вообичаено и во поодбранбен режим“, призна првиот играч на светот кој уживаше во доаѓањето во Белград и натпреварите на домашен терен пред полни трибини.

„Мислам дека големата поддршка во Србија ми помогна да се извлечам, се надевам дека отсега ќе се вратам на стариот пат, на оптимален биланс што ми треба за да играм најдобро што можам.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО