Ѓерданот на принцезата Дијана сега е во рацете на Ким Кардашијан

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Познатиот виолетов крст, кој го носеше принцезата Дијана, на аукција за речиси 200 илјади долари го купила американската ѕвезда Ким Кардашијан, пренесува магазинот People.

Откако Ким Кардашијан се појави на Мет Гала во оригинален фустан на Мерлин Монро, 42-годишната уште еднаш ја покажа својата наклонетост кон иконската модна коса. На годишната британска аукција, Сотби купи ланче што го носеше покојната принцеза Дијана во 1987 година за 197.453 долари (182.322 евра).

Според магазинот People, ланчето за двапати ја надминало очекуваната вредност, а Кардашијан го купила во последните пет минути од аукцијата.

Шефот на одделот за накит во лондонскиот Sotheby’s во соопштението изјави дека посредничката компанија е задоволна што ѓерданот ќе најде нов живот во рацете на една светски позната жена. Како што е откриено во магазинот People, Ким Кардашијан е почестена да поседува парче од накитот на покојната принцеза.

Приврзокот во облик на крст направен од аметист и дијаманти Дијана го носеше неколку пати, а најголемо внимание привлече летото 1987 година во Лондон, кога го носеше на хуманитарната гала на организацијата Birthright, која се занимава со хуманитарна работа во областа на бременоста и породувањето.

Приврзокот има долга историја од повеќе од десет години, која започнува со кралскиот накит Гарард. Тие го обликуваа приврзокот во 20-тите години на минатиот век, напиша Sotheby’s во соопштението за печатот. Крстот го носеше само принцезата Дијана, по нејзината смрт, па повеќе не беше виден во јавноста.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img